Slovník pojmů

Akční člen

Akční člen se skládá z regulační armatury a pohonu, a jejich funkce spočívá v zasahování do chodu regulované soustavy. Pohony převádí signál od regulátoru na akci, která ovládá tok hmoty nebo energie systémem (průtok kapaliny, elektrického proudu). Například účelem trojcestného ventilu je nastavit teplotu přívodní topné vody na určitou hodnotu, což realizuje namícháním zdrojové vody s vodou vratnou. Tento proces probíhá trvale po dobu provozu topné soustavy či její části.

Akumulační zásobník

Akumulační zásobník (nádrž) slouží k akumulaci přebytečného tepla od jeho zdroje. Zdrojem může být kotel na tuhá paliva, tepelné čerpadlo, solární kolektory, krbová vložka atd. Některé typy nádrží dovolují kombinovat i zapojení více zdrojů.

Analogové řízení

Při analogovém řízení jsou používány spojitě působící signály, které jsou svým časovým průběhem analogovým obrazem, resp. vzorem řízené veličiny. Spojitý řídicí systém vytváří, na rozdíl od diskrétního, nepřetržitou vazbu mezi vstupy a výstupy.

Automatizace

Automatizace představuje přirozený důsledek snahy člověka oprostit se od namáhavé fyzické činnosti, ale též od jednotvárné činnosti duševní. Lidská řídicí činnost je nahrazována činností různých přístrojů a zařízení – práci přebírají automaty, počítače a prvky umělé inteligence. Výhodou automatizace je úspora práce, úspora nákladů na elektřinu, úspora nákladů na materiál a zlepšení kvality a přesnosti.

Energetická náročnost budovy

Energetická náročnost budovy popisuje spotřebu energie budovy na její provoz. Může být vyčíslena přibližně i velmi komplexně. Zákonnými předpisy je dán způsob tohoto hodnocení formou Průkazu energetické náročnosti budov.

Dům v mobilu

Aplikace pro mobilní telefony a tablety sloužící pro ovládání zařízení v chytrém domě. Typicky se jedná o dálkové spínání vytápění, polohu žaluzií, nebo monitoring spotřeb či bezpečnostního systému.

Energetická bilance

Energetická bilance budovy je relace mezi tepelnými ztrátami a zisky budovy nebo její části. Tepelné ztráty prostupem a větráním musí být kompenzovány tepelnými zisky buď přirozenými (ze slunečního záření, od lidí) nebo z otopné soustavy. Zohledňuje se také teplo recyklované, nejčastěji z odpadního vzduchu. Je možno ji sestavit pro různé časové úseky, jeden den i jeden rok.

Energetický management

Energetický management se zabývá analýzou, kontrolou a předpovědí dlouhodobých spotřeb energií. Cílem je zajištění hospodárného, spolehlivého a environmentálně ohleduplného provozu při pokrytí všech energetických potřeb. Obecně má energetický management za cíl optimalizaci spotřeb energií a médií a také optimalizaci výroby či dodávky energií a médií. V rámci prvního cíle se snažíme např. o zlepšování tepelně technických vlastností budov, efektivnější provozy, využití obnovitelných zdrojů apod. V druhém případě se jedná o co nejefektivnější a nejspolehlivější výrobu nebo dodávku energií a médií.

Energonositel

Energonositelem se rozumí hmota nebo jev, která nebo který mohou být použity k výrobě mechanické práce nebo tepla. Energonositelem je například zemní plyn, elektrická energie, dálkové teplo, solární teplo, fotovoltaická elektřina, apod.

Facility management

Facility management zahrnuje zajištění a rozvoj infrastruktury a služeb, které podporují hlavní procesy organizace. Zahrnuje správu budov, správu infrastruktury organizace, nákup podpůrných služeb a celkové slaďování pracovního prostředí organizace. Má úzkou vazbu na řízení lidských zdrojů, management organizace a řízení služeb.

Fototermální panel

Fototermální panel je zařízení sloužící pro zachycení slunečního záření a jeho přeměnu na teplo, které je jímáno do kapaliny. Teplonosnou látkou bývá nemrznoucí směs. Získané teplo je využitelné zejména pro ohřev pitné nebo bazénové vody v letním a přechodném období, také jako podpora vytápění. Kolektory jsou konstrukčně řešeny buď jako ploché (deskové) nebo trubicové.

Fotovoltaický panel

Název fotovoltaika je odvozen od slova foto (světlo) a volt (jednotka elektrického napětí). Dopadem světla na velkoplošnou polovodičovou součástku dochází k přímé přeměně světelné energie na energii elektrickou, a to za pomoci fotoelektrického jevu. Samotný fotovoltaický článek má velmi malé výstupní napětí a elektrický výkon je pro většinu aplikací nedostatečný. Proto se články podle požadovaného napětí a odebíraného proudu seskupují do větších celků, a tak vytvářejí tzv. fotovoltaické panely (moduly). Spojením několika panelů vznikají fotovoltaické pole (systémy) s požadovaným výstupním elektrickým výkonem a napětím. V dnešní době jsou nejrozšířenější fotovoltaické panely vyráběny z křemíkového materiálu. Různým zpracováním křemíku lze vyrobit monokrystalické, polykrystalické, ale i amorfní fotovoltaické články.

Chytrý dům

Chytrý dům nebo byt je souhrnný název pro obytný prostor, jehož různé součásti (topení, osvětlení, žaluzie, vzduchotechnika, TV, audio, video nebo PC síť atd.) jsou propojeny inteligentní elektroinstalací a jsou tak připraveny ke snadnému a pohodlnému ovládání z jednoho místa, jedním ovladačem, případně automatizovaně na základě různých parametrů (sluneční svit, teplota atd.).

Inteligentní vypínač

Inteligentní vypínač nebo chytrá zásuvka jsou ovládací prvky silnoproudého rozvodu, které mohou být dálkově spínány prostřednictvím bezdrátové sítě nebo technologie bluethoot, nejčastěji prostřednictvím k tomu určené aplikace v mobilu. Systémy dálkové komunikace často využívají cloudové služby.

Logické řízení

Logické řízení se uskutečňuje pomocí dvouhodnotových neboli binárních signálů, které jsou časovým sledem dvou různých hodnot nebo stavů, např. zapnutý/vypnutý. Symbolicky se dvouhodnotové veličiny vyjadřují hodnotami 1 a 0, a jsou tedy analogické s proměnnými výrokové logiky – proto jsou vztahy mezi proměnnými nazývány logické funkce a řídicí obvody pracující na tomto principu se označují jako logické řídicí obvody. Většina řídicích systémů pracuje se spínanými signály a jsou to tedy logické řídicí systémy.

Motory stínící techniky

Chytré motory SMI (Standart Motor Interface) slouží k obsluze žaluzií a rolet (stahování, vytahování i naklápění). Díky nim zná inteligentní systém přesnou polohu/pozici žaluzií a je možné žaluzie lépe ovládat. Komunikují se standardizovaným rozhraním a bezproblémově jako součást inteligentní elektroinstalace s možností dálkového ovládání. Komunikují také s meteostanicemi a meteorologická data využívají k automatizované obsluze stínící techniky (pokud svítí slunce, vytáhnou žaluzie apod.).

Neobnovitelná primární energie

Neobnovitelná primární energie je složka primární energie získávána z neobnovitelných zdrojů jako například z fosilních paliv (uhlí, ropa, zemní plyn, jaderná energie).

Obálka budovy

Obálka budovy je tvořená konstrukcemi, které vymezují vnitřní prostředí stavby, oddělují ho od vnějšího prostředí. Mezi tyto konstrukce patří obvodové stěny, střecha, okna a dveře, podlaha nejnižšího podlaží, tj. podlaha na terénu.

Obnovitelná energie

Obnovitelná energie se používá k výrobě elektrické energie nebo tepla pro průmysl, dopravu a domácnosti a skrze svoji udržitelnost je nutná k energetické bezpečnosti a k udržitelnému rozvoji. Obnovitelné energie jsou sluneční energie, větrná energie, vodní energie, geotermální energie, biomasa v podobě biopaliv a další zdroje jako energie přílivu.

Obnovitelný zdroj energie

Obnovitelný zdroj energie se v lidském časovém měřítku přirozeně obnovuje. Obnovitelná energie se používá k výrobě elektrické energie nebo tepla pro průmysl, dopravu a domácnosti a skrze svoji udržitelnost je nutná k energetické bezpečnosti a k udržitelnému rozvoji. Obnovitelné energie jsou sluneční energie, větrná energie, vodní energie, geotermální energie, biomasa v podobě biopaliv a další zdroje jako energie přílivu.

Ovládání

Ovládání představuje řízení bez zpětné vazby: řídící signály působí na stroj nebo zařízení, aniž by byly průběžně korigovány podle stavu řízeného procesu. Příkladem je spínání osvětlení.

PLC (programovatelný logický automat)

Průmyslový počítač s kompaktními rozměry, který je určený pro řízení výrobních linek, strojů a technologií v nejrůznějších průmyslových odvětvích. V současné době také mohou zastávat funkce regulátorů.

Pohon

Pohony zajišťují přestavení regulačních armatur nebo jiných menších zařízení. Pohony rozdělujeme podle výstupního signálu na spojité (proporcionální) a nespojité (dvoupolohové). Podle dráhy pohybu jejich výstupní části mohou být posuvné, kyvné a rotační. Bývají vybaveny zařízením pro ruční ovládání regulačního orgánu a pro definování chování pohonu v případě výpadku napájení (pasivní bezpečnost) a vysílačem skutečné polohy regulačního orgánu, případně koncovými spínači. Elektrické pohony jsou řešeny pomocí různých elektrických motorů (např. asynchronních, synchronních, stejnosměrných, krokových aj.) s ohledem na momentovou charakteristiku, možnost řízení otáček, záběrový moment a přetížitelnost.

Primární energie

Primární energie je energie, která neprošla žádným procesem přeměny. Primární, neboli prvotní energii lze chápat jako energii ve formě, v jaké se vyskytuje v přírodě. Primární energie je rozdělena na energii obnovitelnou, tedy získanou například ze slunečního záření, větru, vodní energie či biomasy (délka obnovy srovnatelná s délkou lidského života), a na energii neobnovitelnou, která je získávána z neobnovitelných zdrojů jako například z fosilních paliv (uhlí, ropa, zemní plyn, jaderná energie).

Průkaz energetické náročnosti

Průkaz energetické náročnosti je dokument, jehož obsah a náležitosti přesně stanovuje vyhláška a je nutný pro získání stavebního povolení nebo při prodeji nemovitosti. Může ho zpracovat jen odborník s oprávněním. Hodnocení energetické náročnosti závisí na splnění vybraných ukazatelů, které jsou následující. Kritéria popisující celkové množství spotřebované energie a vliv budovy na životní prostředí: celková primární energie za rok; neobnovitelná primární energie za rok; celková dodaná energie za rok. Kritérium popisující stavebně fyzikální vlastnosti obálky budovy: průměrný součinitel prostupu tepla. Kritéria popisující energetické chování budovy za jejího provozu: dílčí dodané energie pro technické systémy vytápění, chlazení, větrání, úpravu vlhkosti vzduchu, přípravu teplé vody a osvětlení za rok; účinnost technických systémů.

Pult centrální ochrany (PCO)

Pult centrální ochrany je službou, nabízenou soukromými společnostmi. Jedná se o centrální panel v sídle bezpečnostní společnosti, k němuž je připojen elektronický zabezpečovací systém EZS uživatele. Panel hlídá dispečer, a pokud zabezpečovací systém EZS zahlásí problém nebo spustí poplach, reaguje na něj jak kontaktováním vlastníka objektu, tak i případně vysláním soukromého zásahového týmu.

Přístupový systém

Nejmodernější a pohodlné zabezpečení vstupu do budovy a kontrolu, kdo se v prostoru pohybuje. Má různé podoby od čtecích zařízení na čipové karty nebo klíčenky až po ověřování otisků prstů. Pro domovní či bytové aplikace se obvykle využívají odlehčená opatření, např. pouze přístup na karty nebo klíčenky, které spolehlivě identifikují obyvatele.

Regulace

Regulace je řízení se zpětnou vazbou, která slouží k tomu, aby byla určitá veličina řízeného systému udržována na požadované hodnotě nebo v požadovaných mezích. To znamená, že dochází ke stabilizaci této veličiny – její hodnoty jsou neustále sledovány a podle zjištěných odchylek od hodnoty požadované je zasahováno do regulačního procesu tak, aby se odchylky odstranily.

Regulátor

Regulátor je zařízení pro ovlivňování regulovaného systému, automatizovanou regulaci, k dosažení a udržení jeho požadovaného stavu. Typicky se používá v záporné zpětné vazbě systému. Vstupem regulátoru pak nebývá přímo sledovaná veličina jako výstup celého systému, ale jen odchylka od požadované hodnoty. Regulátor pak reguluje systém s cílem buď úplné eliminace odchylky, nebo jeho regulační zásahy odchylku alespoň udržují v předepsaných mezích. Regulátor bývá na systém připojen přes vstupní a výstupní převodníky. Regulace je při čtení systému v čase buď spojitá, nebo diskrétně vzorkovaná. I zásahy do systému mohou být buď analogové, nebo digitální, stupňovité.

Slaboproudé systémy

Slaboproudé systémy jsou elektrické systémy s nižším napětím. Mezi slaboproudé systémy, které nejčastěji používáme v rodinných domech nebo bytech, se řadí například rozvody TV/SAT, počítačové/datové stě, elektronický zabezpečovací systém EZS, domovní audio/videotelefony, přístupový systém, kamerový systém (IP kamery), audio/video technika apod.

Signalizace

Signalizace slouží potřebám obsluhy. Prakticky se jedná o optickou signalizaci, kterou představují světelné hlásiče (signálky, modulové signálky), barevně indikující provozní, nenormální a nebezpečné stavy systému, někdy kombinované s tlačítky nebo spínači (podsvětlení), přičemž závažné stavy mohou být zvýrazněny blikáním (signalizační sloupky, zábleskový maják), a akustickou signalizaci (bzučáky, houkačky, sirény), která se uplatní spíše pro poruchové stavy.

Strukturovaná kabeláž

Strukturovaná kabeláž je označovaná také jako počítačová nebo datová síť. Datová síť je určena pro datové přenosy (tzn. že je možné ji využít pro přenos internetu či jiných datových souborů i v rámci domu nebo bytu), dále např. pro IP TV a IP telefonie (technologie, umožňující přenos televizních programů a hlasu prostřednictví datové sítě), ale také pro přenos multimédií (audio/video). K datové síti je možné připojit uživatelská koncová zařízení - např. počítač, notebook, analogový nebo ISDN telefon, VoIP telefon, tiskárnu, případně další multimediální zařízení, jako jsou televize, recievery, přijímače, set-top boxy nebo DVD.

Tepelné čerpadlo

Tepelné čerpadlo je stroj, který čerpá teplo z chladnějšího prostředí do prostředí teplejšího s vynaložením mechanické práce. Nejčastěji je založen na chladicím kompresorovém okruhu. Chladivo v plynném stavu je stlačeno kompresorem a poté vpuštěno do kondenzátoru. Zde odevzdá své skupenské teplo do systému vytápění. Zkondenzované chladivo projde expanzním ventilem do výparníku, kde skupenské teplo (při nižším tlaku a teplotě) přijme a odpaří se. Teplo odebírá nejčastěji buď zemskému masivu (provedení země – voda), nebo venkovnímu vzduchu (provedení vzduch – voda). Poté opět pokračuje do kompresoru a cyklus se opakuje. Jednou z charakteristik práce tepelného čerpadla je topný faktor. Ten ukazuje účinnost tepelného čerpadla poměrem vyrobeného tepla k spotřebované energii.

Tepelný most

Je nežádoucí místo v obvodovém plášti, ve kterém dochází ke zvýšenému tepelnému toku, což se projevuje ze strany interiéru nižší povrchovou teplotou. To může mít za následek vznik plísní.

Tepelná bilance

Tepelná bilance budovy představuje součet všech tepelných zisků a ztrát se, působících současně. Ztráty jsou tvořeny prostupem tepla obálkou budovy a větráním, zisky jsou zejména tepelné toky od slunce, lidí a elektrických spotřebičů. Podle situace může nebo nemusí být zahrnuta akumulace budovy. Může být sestavena za krátký časový úsek, například 1 hodina, nebo delší, jako je měsíc nebo rok. Výsledkem je množství energie, které chybí a je nutno je dodat prostřednictvím vytápění, nebo přebývá, což je teplo, které je nutno eliminovat chlazením. Tepelná bilance budovy slouží pro výpočet spotřeby energie na vytápění a chlazení budovy, což je ukazatelem její energetické náročnosti.

Tepelný most

Je nežádoucí místo v obvodovém plášti, ve kterém dochází ke zvýšenému tepelnému toku, což se projevuje ze strany interiéru nižší povrchovou teplotou. To může mít za následek vznik plísní.

Teplovzdušné vytápění

Způsob vytápění místností, kdy teplonosnou látkou je vzduch. Běžným způsobem je vytápění jednotkami fancoil, které současně slouží pro chlazení v letním období. Je to rovněž používaný systém pro vytápění menších pasivních domů.

Účinnost technických systémů

Účinnost technických systémů představuje efektivnost, s jakou se mění energie uložená v palivu (nebo jiné formě vstupní energie) na energii využitou při plnění funkce technického systému, např. vytápění. V tomto případě reprezentuje celková účinnost dílčí účinnosti sdílení (otopnými plochami), distribuce (potrubními rozvody) a výroby energie (zdrojem tepla).

Virtuální baterie

Virtuální baterie funguje ve výsledku stejně, jako běžný akumulátor. Pro „uskladnění“ energie se ale místo baterie používá přímo elektrická distribuční síť. V ostrém provozu všechno běží tak, že nevyužitá elektřina se ze solární elektrárny posílá do sítě, kde ji využívá někdo, kdo ji zrovna potřebuje. Tuto energii, kterou přesně změří elektroměr, si pak později můžete vzít zase zpátky.

Virtuální termostat

Virtuální termostat nahrazuje termostat fyzicky umístěný na stěně a je místo toho zobrazen na PC, televizi, nebo mobilu. Může tak komunikovat s více senzory a řídit více místností individuálně.

Vzduchotěsnost budovy

Vzduchotěsnost, hodnocena jako průvzdušnost obálky budovy, se měří zařízením Blower-Door test. Ventilátorem se vytváří tlakový rozdíl mezi interiérem a exteriérem budovy (podtlak nebo přetlak) a stanovuje se objemový tok vzduchu (m3/h), který je zapotřebí pro udržení požadovaného tlakového rozdílu. Mírou vzduchotěsnosti je násobnost výměny vzduchu, které se naměřeným průtokem vzduchu v budově dosáhne. Čím vyšší tato výměna vzduchu je, tím více je budova průvzdušná, tedy méně těsná.

Zásobníkový ohřívač

Zásobníkový ohřívač teplé vody slouží k plynulému ohřevu vody zásobníkovým způsobem. Některé typy dovolují kombinovat i zapojení více zdrojů tepla (např. kotel a solární kolektory). Je to způsob přípravy teplé vody nutný u solárních soustav, kde se velikost zásobníku dimenzuje s ohledem na nesoučasnost tepelných zisků od slunce a spotřeby teplé vody uživateli. Mají tedy objem odpovídající spotřebě teplé vody za 1 až 2 dny.

Zpětné získávání tepla

Zpětné získávání tepla (také recyklace tepla) je proces, při kterém se teplo obsažené v odpadním vzduchu nebo vodě získává a prostřednictvím výměníku předává do určité teplonosné látky k dalšímu využití. Běžná aplikace je ve větracích systémech, kdy je ve vzduchotechnických jednotkách umístěn deskový nebo rotační výměník vzduch-vzduch, který teplem odpadního vzduchu předehřívá přiváděný venkovní vzduch s účinností 40 až 80 %.